Корисні поради експортеру
Опубліковано 15 березня 2021 року о 10:15

Корисні поради експортеру щодо перевірки ділової репутації білоруських компаній 

Схожість менталітету та історична близькість українського і білоруського народів створюють передумови для підтримки і поглиблення не тільки економічного, а й культурного діалогу. Білоруський ринок загалом характеризується високим ступенем захисту. Незважаючи на це, інтерес до розвитку і поглиблення ділових контактів між українськими та білоруськими компаніями залишається високим. Відсутність мовного бар’єру, можливість онлайн-комунікацій у поєднанні зі згаданими вище факторами сприяють швидкому налагодженню українсько-білоруських контактів у багатьох сферах економіки.  

Разом з тим, до укладення зовнішньоекономічних договорів з білоруськими компаніями у суб'єктів господарської діяльності може виникнути питання про надійність білоруського партнера. Адже певний ризик виникнення відносин з недобросовісними контрагентами існує завжди. З цією метою пропонується використовувати відкриті білоруські інтернет-ресурси з метою отримання інформації для можливого уникнення складнощів або небажаного розвитку подій, які виникають у процесі зовнішньоекономічної діяльності. Зокрема, доцільно використовувати такі ресурси:

1.  Єдиний державний реєстр юридичних осіб та індивідуальних підприємців;

2.  Відомості про ліквідацію юридичних осіб, припинення діяльності індивідуальних підприємців;

3.  Єдиний державний реєстр відомостей про банкрутство;

4. Реєстр комерційних організацій та індивідуальних підприємців з підвищеним ризиком вчинення правопорушень в економічній сфері;

5. Список суб'єктів господарювання, які мають заборгованість перед бюджетом;

6. Реєстр недобросовісних постачальників.

1. Єдиний державний реєстр юридичних осіб та індивідуальних підприємців.

 • На сайті Міністерства юстиції Республіки Білорусь (http://egr.gov.by/egrn/index.jsp?content=Find) містяться відомості про зареєстрованих в Білорусі юридичних осіб та індивідуальних підприємців. Використовуючи згаданий ресурс, можна з’ясувати поточний статус організації (діюча, знаходиться в процесі ліквідації, банкрутства), а також  дізнатися, чи існує та чи інша організація.

2. Відомості про ліквідацію юридичних осіб, припинення діяльності індивідуальних підприємців.

У загальному доступі на сайті Міністерства юстиції Білорусі http://egr.gov.by/egrn/index.jsp?content=Find розміщено відомості про виключених з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та індивідуальних підприємців. Відомості про ліквідацію (припинення діяльності) суб'єктів господарювання також розміщуються на офіційному сайті юридичного науково-практичного журналу» «Юстиція Білорусі» (www.justbel.info, http://www.justbel.info/pages/liquidation-info).

3. Єдиний державний реєстр відомостей про банкрутство.

У Республіці Білорусь функціонує єдиний державний реєстр відомостей про банкрутство - https://bankrot.gov.by/.

Відомості у справах про банкрутство, які розглядаються економічними судами, публікуються в друкованому виданні Верховного Суду – журналі «Судовий Вісник плюс: економічне правосуддя». Ознайомитися з оголошеннями, опублікованими в журналі, можна на сайті Верховного Суду Республіки Білорусь -

http://court.gov.by/ru/supcourt_publications/ec_vestnik/bankrot/ .

Відомості про банкрутство також розміщені на сайті Міністерства економіки Республіки Білорусь (http://www.economy.gov.by/ru/perechen-organizaciy-v-procedurah-bankrotstva-ru/ ).

Інтерес також може представляти інтернет-сайт Міністерства з податків і зборів Республіки Білорусь (http://www.nalog.gov.by), на якому розміщено низку посилань на різні бази даних, також присвячені перевірці ділового партнера не тільки з Білорусі, але і з Євразійського економічного союзу - http://www.nalog.gov.by/ru/Information_about_the_business_partner/ . Найбільш цікаві бази даних подано нижче.

4. Реєстр комерційних організацій та індивідуальних підприємців з підвищеним ризиком вчинення правопорушень в економічній сфері.

Знаходиться у відкритому доступі з 1 січня 2013 р. (http://www.nalog.gov.by/ru/reestr_ru/). Перевірка потенційного контрагента за реєстром дозволить сумлінним суб'єктам господарювання на стадії прийняття рішення про вчинення з ним правочину отримати відомості про репутацію контрагента, а також уникнути можливих негативних наслідків від співпраці з такими партнерами;

5. Список суб'єктів господарювання, які мають заборгованість перед бюджетом Білорусі (http://www.portal.nalog.gov.by/debtor/), який дозволяє знайти інформацію про платників, що мають заборгованість з оплати податків (зборів), пені та мита. Наявність організації в цьому списку може стати причиною перегляду рішення про укладення угоди з таким партнером, хоча причини заборгованості можуть бути різними.

6. Реєстр недобросовісних постачальників, який веде Міністерство торгівлі Республіки Білорусь а також розміщує його в інформаційній системі «Тендери» на сайті інформаційного республіканського унітарного підприємства «Національний центр маркетингу та кон'юнктури цін» (http://www.icetrade.by/articles/view/12 ). За цим посиланням міститься список постачальників (підрядників, виконавців), які тимчасово не допускаються до участі в процедурах державних закупівель.

Інформація у вигляді презентації щодо економічних показників і досягнень, найбільш розвинутих галузей промисловості Білорусі, інвестиційного потенціалу та  особливостей ділового спілкування з білоруськими партнерами знаходиться на інтернет-сторінці Торгово-промислової плати Республіки Білорусь за посиланням: https://www.cci.by/sites/default/files/files/Belarus_Business%20partner_rus.pdf.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux