Співробітництво
Опубліковано 14 серпня 2020 року о 13:05

Інформацію розділу оновлено 15 квітня 2021 р.

 

Тендерні закупівлі в Республіці Білорусь

Окремі умови функціонування системи закупівель товарів (робіт, послуг) в Республіці Білорусь

Регулювання умов закупівель товарів (робіт, послуг) визначається Законом Республіки Білорусь (РБ) від 13.07.2012 №419-З «Про державні закупівлі товарів (робіт, послуг)». Оригінал зазначеного документу в редакції від 17.08.2018 та введений в дію з 01.07.2019 (доступний російською мовою за посиланням).

Необхідно звернути увагу на те, що в зазначеному нормативному акті РБ передбачено застосування в ході здійснення тендерних процедур преференційних поправок, а саме надання преференцій ціновій вартості товарів (робіт, послуг) окремих учасників процедури. Зазначені преференційні поправки встановлюються окремими рішеннями Ради Міністрів РБ. Зокрема Постановою Ради Міністрів РБ від 15.06.2019 № 395 (доступна російською мовою за наступним посиланням) передбачено такі преференційні поправки:

- у розмірі 15% (від вартості тендерної пропозиції) – в разі пропозиції товару (робіт, послуг) походженням з Білорусі, або країн, яким в РБ надано національний режим (країни-члени ЄАЕС: Білорусь, Вірменія, РФ, Казахстан та Киргизстан) відповідно до міжнародних договорів РБ;

- у розмірі 25% (від вартості тендерної пропозиції) – в разі пропозиції товару (робіт, послуг) власного походження та одночасній наявності у складі організації-учасника тендеру інвалідів, чисельність яких становить не менше 50% від кількості робітників за списком.

Також Постановою Ради Міністрів РБ від 15.06.2019 № 395 визначено такі два електронні торговельні майданчики для проведення на них відкритих конкурсів, електронних аукціонів та процедур запиту цінових пропозицій:

1) www.goszakupki.by - Національний центр маркетингу та кон’юнктури цін при Міністерстві закордонних справ Білорусі (https://ncmps.by/services/procurement-services) спеціалізується на комплексному супроводженні закупівель на конкурсній основі. Центр також здійснює інформаційне супроводження таких електронних сервісів процедур закупівель товарів (робіт, послуг) в РБ та надання додаткових послуг:

- www.icetrade.by - єдиний інформаційний ресурс відомостей про потреби та закупки підприємств та організацій РБ;

- https://gias.by - державна інформаційно-аналітична система управління державними закупівлями, взаємодія якої з іншими державними інформаційними системами, електронними торговельними площадками та торговими системами товарних бірж забезпечує формування, обробку, аналіз, контроль, збереження та надання інформації про державні закупівлі;

- ca.ncmps.by - центр, який надає послуги засвідчення документів, пов’язаних із здійсненням зовнішньоекономічної діяльності, а також видачу сертифікатів ключа електронного цифрового підпису.

2) http://www.zakupki.butb.by/auctions/index.html - Білоруська універсальна товарна біржа.

Окрім зазначених інформаційних ресурсів, окремі білоруські підприємства та організації на власних сайтах також розміщують інформацію щодо здійснення процедур закупівель товарів (робіт, послуг) на конкурсній основі. Наприклад, за цим посиланням можна ознайомитись з відповідними процедурами, які здійснюються ВАТ «Беларуськалий».

 

Сучасний стан двостороннього співробітництва з Брестською та Гродненською областями 

Республіки Білорусь (узагальнена інформація)

 Брестський та Гродненський регіони традиційно підтримують високу динаміку розвитку двосторонніх відносин з Україною у сфері торгівлі, культури, науки, освіти, туризму тощо.

Важливу роль у цьому відіграють не лише спільне історичне минуле, спільний державний кордон та суттєві міграційні потоки громадян обох держав, а також і бажання та реальні кроки представників сторін у пошуку нових прийнятних форм співробітництва та розвитку добросусідських відносин.

Практичні результати двостороннього співробітництва проявляються передусім в позитивній динаміці товарообігу, в традиційних візитах офіційних делегацій і представників ділових кіл з метою обміну досвідом та розширення ділових контактів, участі творчих колективів з обох держав у святкуваннях з нагоди практично більшості ювілейних дат, участь у фестивалях, конкурсах, наукових конференціях, спортивних подіях тощо.


Міжрегіональне співробітництво та побратимські відносини між містами

У різні роки були укладені та зараз є чинними двосторонні угоди про міжрегіональне співробітництво у сфері торгово-економічного, науково-технічного і культурного співробітництва:

- між Волинською (з 2019 року), Дніпропетровською, Житомирською, Закарпатською (з 2019 року), Запорізькою (з 2018 року), Львівською, Рівненською та Тернопільською областями України з Брестською областю Республіки Білорусь;

- між Волинською областю України та Гродненською областю Республіки Білорусь (з 2019 року).

Також є чинними укладені двосторонні угоди про партнерство і співробітництво між містами:

- Луцьк – Брест (з 2003 року),

- Івано-Франківськ – Брест (з 2004 року),

- Одеса – Брест (з 2004 року);

- Полтава – Барановичі (Брестська область) (з 2010 року);

- Тернопіль – Гродно (з 2019 року);

- Херсон – Гродно (з 2019 року);

- Канів (Черкаська область) – Кобрин (Брестська область);

- Ківерці (Волинська область) – Кобрин (Брестська область);

- Тернопіль – Пінськ (Брестська область) (з 2019 року);

- Гола Пристань (Херсонська область) – Пінськ (Брестська область);

- Ковель (Волинська область) – Пінськ (Брестська область);

- Каховка (Херсонська область) – Пінськ (Брестська область);

- Вараш (Рівненська область) – Білоозерськ (Березівський район, Брестська область) (з 2018 року);

- Ковель (Волинська область) – Щучин (Гродненська область) (з 2017 року);

- Галич (Івано-Франківська область) – Новогрудок (Гродненська область) (з 2019 року);

- Жовква (Львівська область) – Зельва (Гродненська область) (з 2019 року);

- Ковельський район (Волинська область) – Кобринський район (Брестська область).


Торгово-економічне співробітництво Брестської області з Україною (oновлені дані станом на 15.04.2021)

За даними Головного статистичного управління Брестської області у 2020 році товарообіг з Україною склав 268,6 млн. дол. США (що становить 96% у порівнянні з обсягами 2019 р), з яких:

- експорт товарів з Брестської області до України склав 122,8 млн. дол. США (96,9%);

- імпорт з України до Брестської області склав 145,8 млн. дол. США (95,5%).


За 2019 рік товарообіг Брестської області з Україною склав 281,4 млн. дол. США, з яких:

- експорт товарів з Брестської області до України склав 128,7 млн. дол. США (у 2018 р. – 100,7 млн. дол. США; у 2017 – 79,7 млн. дол. США);

- імпорт з України до Брестської області склав 152,7 млн. дол. США (у 2018 р. – 119,4 млн. дол. США; у 2017 р. – 117,2 млн. дол. США).

Основними зовнішніми торгівельними партнерами Брестської області у 2019 були: Російська Федерація – 2 336,3 млн. дол. США, Польща – 346,3 млн. дол. США, Україна – 281,4 млн. дол. США, Німеччина – 203,8 млн. дол. США, Китай – 177,2 млн. дол. США.

Серед найбільш активних торгівельних партнерів Брестської області з Україною є такі: СП «Санта Бремор» ТОВ, ВАТ «Савушкін продукт», СП «Брестгазоапарат» ВАТ, ВУП «Меблева фабрика «Пінскдрев-Адріана», ВАТ «Брестський електроламповий завод» та інші.

 

Торгово-економічне співробітництво Гродненської області з Україною (оновлені дані станом на 15.04.2020)


За даними Головного управління статистики Гродненської області у січні-липні 2020 р. товарообіг з Україною склав 168 млн. дол. США, з яких:

- експорт товарів з Гродненської області до України склав 95,5 млн. дол. США, що становить 85,5% у порівнянні з січнем-липнем 2019 р.;

- імпорт з України до Гродненської області склав 72,5 млн. дол. США, що становить 65,2% у порівнянні з січнем-липнем 2019 р.


За 2019 рік товарообіг Гродненської області з Україною склав 371,6 млн. дол. США, з яких:

- експорт товарів з Гродненської області до України склав 206,3 млн. дол. США (у 2018 р. – 178,6 млн. дол. США; у 2017 – 146,5 млн. дол. США);

- імпорт з України до Гродненської області склав 165,3 млн. дол. США (у 2018 р. – 137,8 млн. дол. США; у 2017 р. – 60,1 млн. дол. США).

Основними торговельними партнерами Гродненської області у 2019 були: Російська Федерація – 2 200,6 млн. дол. США, Україна – 371,6 млн. дол. США, Польща – 348,3 млн. дол. США, Литва – 154 млн. дол. США, Німеччина – 142 млн. дол. США. 

Активно розвивається торгівля послугами з Україною. Показовим прикладом цьому може слугувати виграний Брестським дорожно-будівельним трестом № 4 тендер на виконання ремонтно-будівельних робіт по дорозі загального користування державного значення Т-0614 Глибочиця–Станишівка (5 км) через Калинівку, Клітчин (Житомирська область). Загальна вартість робіт за тендером становить 1,1 млн. дол. США


Програми транскордонного співробітництва

В останні роки відбувається ефективний розвиток партнерських взаємин в рамках програми транскордонного співробітництва «Польща-Білорусь- Україна». Органи місцевого самоврядування та громадськість обох держав вбачають у цьому напрямку співпраці великі перспективи. У згаданій програмі часто беруть участь міста побратими від трьох держав.

Зокрема, у рамках Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна на 2014-2020 роки, 11 лютого 2020 року в м. Ковель (Волинська область), відбулася робоча зустріч учасників спільного міжнародного проєкту «Транскордонні центри діалогу культур», який реалізується за кошти міжнародної технічної допомоги Європейського Союзу. Партнерами Ковеля є міста з однойменною назвою Щучин – у Польщі та Білорусі. Згідно з проєктом, у всіх цих містах на основі існуючих спортивних об’єктів будуть функціонувати спеціальні культурні центри, які дуже потрібні громадам міст-учасників. Так, у Ковелі на стадіоні «Локомотив», зараз зводиться новий сучасний спортивно-культурний комплекс з глядацькими трибунами на дві тисячі місць, конференц-залою. Буде проведено благоустрій території, облаштовано парковки, передбачені легкоатлетичні доріжки та футбольне поле. У партнерів Ковеля проводиться лише реконструкція діючих об’єктів. Завершити об’єкти в усіх трьох містах планується в 2020 році.

Разом з тим, у 2020 році через епідемічну ситуацію, спричинену COVID-19, було скасовано Транскордонну освітню кампанію для шкіл з трьох країн, а точніше, для учнів віком 12-16 років. Фінальний захід у Бресті (Білорусь) не відбудеться як було заплановано спочатку. Відтак, Спільний технічний секретаріат Програми транскордонного співробітництва «Польща-Білорусь-Україна» вирішив замінити згадану Кампанію на онлайн-конкурс для підлітків під тим же гаслом “Together for Greener tomorrow!”. Очікується, що переможців оголосять у вересні 2020 року.

Іншими успішними прикладами такої співпраці за останні роки є:

- підписання наприкінці вересня 2017 р. у Ковелі (Волинська область) тристороннього договору про партнерську співпрацю між Кобринською школою мистецтв (Білорусь), Ковельською школою мистецтв (Україна) та Приватною музичною школою м. Рикі (Польща);

- спільне подання документів на грант Європейського Союзу по збереженню пам'яті Тадеуша Костюшка. Проєкт передбачає подальше будівництво і благоустрій Будинку-музею Т.Костюшка в місті Косово Івацевічського району Брестської області, а також проведення археологічних досліджень на території колишньої садиби роду Костюшків в селі Малі Сехновічі Жабінківського району. Проєктну заявку на отримання міжнародного транскордонного гранту спеціального Фонду ЄС подали культурно-просвітнє об'єднання "Маяк" та історико-культурне об'єднання імені Т.Костюшка (Білорусь), громадськість міста Любешів Волинської області (Україна), де Т.Костюшко навчався в колегіумі піарів, а також містечка Сосновіце під Любліном (Польща), де він почав свою громадську діяльність. Кінцевою метою реалізації проекту в цих місцях є створення музеїв Т.Костюшка. Заявка передбачає виділення фінансового гранту на суму в 1 млн. євро для трьох сторін.


Українська громада на території Брестської та Гродненської областей

Українська науково-педагогічна спілка «Берегиня»

Республіка Білорусь, м. Брест, вул. Леваневського, буд. 1, каб. 22

Моб. тел.: +375 29 721 02 05

E-мail: sbereginia@gmail.com

Голова: Місіюк Віктор Сергійович

 Гродненське культурно- просвітницьке об’єднання українців «Барвінок»

Республіка Білорусь, м. Гродно, вул. Кабяка, 10Б, 2-й поверх (Почесне консульство України в Гродно)

Моб. тел.: + 375 29 282 78 74

E-мail: barvinok.ukr@gmail.com

Голова: Шоломицька Наталія Іванівна

 Лідська районна організація «Трембіта» (входить до БГОУ «Ватра»)

Республіка Білорусь, Гродненська обл. м. Ліда, вул. Дружня, 16

Моб. тел.: +375 29 884 10 07

Голова: Литвиненко Олександр Юрійович


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux