Брест. 22 січня – День Соборності України
Опубліковано 22 січня 2018 року о 13:44

22 січня з нагоди Дня Соборності України відбулося покладання квітів до памʼятника Тарасу Шевченку в Бресті. У заходах взяли участь працівники Консульства України, представники української громади та Брестського міськвиконкому.

Перед присутніми виступив Консул-керівник установи Анатолій Діденко, який привітав присутніх зі святом, розповів про підписання та публічне оприлюднення «Акта Злуки» у 1919 році, про важливість питання єдності в Україні сьогодні, про боротьбу України за свободу та територіальну цілісність, прагнення народу України побудувати економічно й духовно багату, вільну й демократичну, істинно незалежну європейську державу, якою пишатимуться нащадки. Присутніх також було ознайомлено з копією тексту «Універсалу Директорії Української Народної Республіки», проголошеного на Софійській площі у Києві 22 січня 1919 року.

 

 

Голова Української науково-педагогічної спілки «Берегиня» В.С.Місіюк, у своєму виступі також звернувся до історії «Акта Злуки».

День Соборності України

Українська мрія – єдність, свобода і незалежність. На початку 1918 року була створена Українська Народна Республіка (УНР). Більш того, на тих територіях, які входили до складу колись потужної Австро-Угорської імперії, була утворена Західноукраїнська Народна Республіка (ЗУНР). Вже до кінця року (в грудні 1918 року) у Фастові, з гарячим бажанням втілити українську мрію в реалії, лідерам цих двох держав вдалося підписати своєрідний поєднувальний договір. 

  

Цей договір увійшов в нашу сучасну історію як «Акт Злуки» і 22 січня 1919 року він був публічно оприлюднений у Києві на Софійській площі.

У зачитаному на зборах “Універсалі соборності”, зокрема, відзначалося: «Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина і Угорська Україна) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка».

В радянські часи проголошення незалежності УНР і День Соборності не відзначалися. Ці «контрреволюційні свята» стиралися із суспільної свідомості.

 

22 січня 1990 року в Україні відбулася одна з найбільших у Центральній і Східній Європі масових акцій – «живий ланцюг» як символ єдності східних і західних земель та знак ушанування подій Української революції. Більше мільйона людей, узявшись за руки, створили безперервний ланцюг від Києва до Львова. Вони відзначали День Соборності, День своєї української єдності та свободи. Акція стала одним зі свідчень того, що українці подолали страх перед комуністичним режимом і готові протистояти політиці комуністичної партії.

21 січня 1999 року Указом Президента України № 42/99 День Соборності був закріплений на законодавчому рівні суверенної держави. Згодом, 30 грудня 2011 року, відповідно до Указу Президента України № 1209/2011, День Свободи, який раніше відзначався 22 листопада був об’єднаний з Днем Соборності і свято набуло свою нову назву – «День Соборності та Свободи України».

Після подій 2013-2014 років, Революції Гідності, Указом Президента України 13 листопада 2014 року № 871/2014, святу було повернуто колишню назву – День Соборності України.

Єдність і свобода робить нас гідними нащадками наших батьків! Будемо з трепетом зберігати цей безцінний скарб! Хай береже нас усіх Господь!

Слава Україні!

 УКРАЇНА ДЛЯ КОЖНОГО

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux